PORADY

Jeśli już zdecydowaliśmy się na zakup rasowego kota, to nie polecam osobie niedoświadczonej zakupu kota na wystawie. Oczywiście nie odradzam, ale powinniśmy mieć wgląd w środowisko, w którym urodziły się i wyrosły kocięta. Ocena warunków życia rodziców i kociaków jest bardzo ważna. Są hodowcy, których opowieści o ich hodowli bardzo mijają się z rzeczywistością. Oczywiście może się zdarzyć, że na wystawie zobaczymy kociaka , w którym "zakochamy się od pierwszego spojrzenia", wtedy wiadomo, że z tym kotem z wystawy wyjdziemy. Trzeba mieć tylko nadzieję, że kotek jest zdrowy i nie będzie sprawiał kłopotów wychowawczych. Powinien mieć zdrowe i pełne "blasku" oczy. Gęste i błyszczące futerko, oglądnijmy mu okolice odbytu. Zaglądnijmy do uszu, czy nie ma ciemnej wydzieliny, spójrzmy na nosek, czy nie ma zmian lub np. zaschniętych śladów. Poobserwujmy jego zachowanie, czy nie jest ospały, mało aktywny, czy je. Kociak powinien mieć książeczkę zdrowia, być zaszczepiony i odrobaczony. Odwiedzając czyjąś hodowlę, zwróćmy uwagę na zapach w niej panujący. Braku higieny nie jest się w stanie ukryć. Brzydki zapach hodowcy tłumaczą obecnością kocura. Dajmy sobie wtedy spokój z taką hodowlą. Kocur może znaczyć, ale zazwyczaj to zupełny brak higieny i rzadko sprzątane kuwety wydzielają taki zapach. Kocię nie uczone higieny od małego sprawi nam w domu niemiłą niespodziankę i zazwyczaj przenosi nawyki dorosłych kotów z hodowli. Chude i wynędzniałe kotki to oznaka, że trafiliśmy do kociej "fabryki". Rodzące rzadko kotki, dobra karma, to zdrowy i zadbany wygląd. Zwróćmy uwagę na to, jak wychowywane są kociaki. Czy jest to hodowla typowo domowa, gdzie kociaki są od pierwszych dni życia z ludźmi, czy taka, gdzie maluchy zamknięte są w kojcu lub osobnym pokoju i mają ograniczony kontakt ze światem. Gdy tak jest - z kociaków rosną wystraszone, tchórzliwe koty, nie nauczone kontaktu z człowiekiem i dźwiękami otaczającego je domowego świata. Kocięta powinny być oddawane po ukończeniu 12 tygodni z kompletem szczepień i odrobaczone. Pamiętajmy o tym, że bardzo utytułowana hodowla nie zawsze jest gwarancją uczciwości, a mała niegodna zaufania. Czasami te małe hodowle z małą ilością kotów, oddają lepiej przygotowane do życia kocięta, choćby z tego względu, że przy małej ilości kotów można poświęcić każdemu z nich dużo czasu i uwagi.

 

AKCESORIA

 

Kupujemy pierwszego kota i potrzebujemy dla niego:

  • dużą kuwetę (maine coony szybko rosną i lubią mieć duże kuwety do grzebania...), może to być kuweta zamykana (najlepsza!) lub bezpiaskowa;
  • duży transporter;
  • żwirek;
  • miseczki na jedzenie (dobre są stalowe);
  • grzebień (najlepiej z obrotowymi zębami stalowymi);
  • cążki do przycinania pazurków;
  • kocie zabawki;
  • drapak (jeśli nie chcemy mieć podrapanych, niszczonych mebli);
  • domek z materiału (opcjonalnie), koty lubią w nich spać.

 

NOWY DOM

 

Przynosimy malucha do domu i wtedy... Powinniśmy pamiętać o zapewnieniu mu przez pierwsze dni spokoju i postępować z nim łagodnie i bez natarczywości.

Sposób w jaki jest traktowany w nowym domu, będzie rzutował na jego zachowanie w przyszłości. Zacznijmy od pokazania mu miejsca jego kuwety i misek z jedzeniem. Do kuwety wstawiajmy malucha co jakiś czas, by zapamiętał to miejsce. Do jedzenia powinien dostać to samo, co u hodowcy. Eksperymenty pokarmowe kończą się zazwyczaj problemami żołądkowymi. Pamiętajmy o pochowaniu wszystkich ostrych i długich przedmiotów (np. służących do szycia), nici, sznurków, toreb foliowych. Zabawy takimi rzeczami mogą skończyć się poważnym zranieniem kociaka. Zabezpieczmy balkony i okna siatkami, by kot nie wyskoczył za przelatującym ptakiem lub owadem. Uważajmy na rośliny doniczkowe, wiele z nich jest trujących dla kotów. Nie podawajmy kotom lekarstw dla ludzi. Jeśli coś się dzieje, jedźmy do weterynarza.

 

PIELĘGNACJA

 

Jeśli nasz kot nie jest wystawiany, nie potrzebuje częstych kąpieli. Jednak jeśli go kąpiemy - kupmy mu odpowiedni koci szampon, nie stosujmy szamponów dla ludzi. Jeśli nie jest to pora linienia wystarczy czesanie raz na tydzień. W okresach linienia czeszemy kota częściej. Raz na dwa/trzy tygodnie obcinajmy mu pazury. Pamiętajmy o terminach odrobaczania i szczepień. Jeśli nasz kot wychodzi na zewnątrz zabezpieczmy go u weterynarza FRONTLINE (krople podawane na kark - do nabycia także w dobrych sklepach dla zwierząt) przeciwko pchłom i kleszczom.

 

ŻYWIENIE

 

1. koty należy karmić regularnie,
2. nie stawiać kotu do wyboru kilku misek z różnym jedzeniem,
3. nie podawać kotu smakołyków pomiędzy porami karmienia,
4. nie wolno podawać pokarmów smażonych, pieczonych, wędzonych (np. ryba), peklowanych, wędlin i garmażerki,
5. nie wolno podawać mleka i słodyczy!!!!!!
6. 3-5 posiłków dziennie dla kotów dorosłych powinny być skąpe i podawane zawsze o tej samej porze (godzinie),
7. mięso - najlepsze dla kota jest niezbyt chude mięso (cielęce, królicze, baranie, wołowe i drobiowe). Nie należy podawać tłustego mięsa wieprzowego. Doskonałe dla kota są serca drobiowe, wskazana jest również wątroba lecz w niedużych ilościach, ponieważ zawiera ona dużo witaminy A i D, które mogą doprowadzić do zaburzeń chorobowych u dorosłego osobnika,
8. ryby - powinny być gotowane i pozbawione ości. Podobnie jak w przypadku mięsa nie powinno się kotu podawać ryb z konserwy,
9. jajka  WYŁĄCZNIE ŻÓŁTKO - jest dla kotów równie wartościowym pokarmem jak mięso i ryby,. Można je podawać zarówno surowe - ale tylko żółtko!!!! jak i ugotowane. 
10. tłuszcz - koty potrzebują go głównie dlatego, że w nim zawierają się witaminy A, D, E i K. Najlepszym tłuszczem jest masło albo olej roślinny dodawany w małych ilościach do pokarmu.

Podawajmy kotu dobrej jakości suchą karmę bezzbożową (np. Carnilove, N&D, Purizon). Sucha karma może być cały dzień w miseczce. Codziennie zmieniajmy kotu wodę do picia.

 

WITAMINY

 

Witaminy - są bardzo ważne w diecie kociej. Pomimo tego, że jedzenie kotów podawane jest w stanie surowym i zawiera znaczne ilości witamin należy kotu podawać je również oddzielnie. Witamina A znajduje się w wątróbce i marchewce. Witaminy z grupy B są w mięsie i płatkach owsianych. Wiele witamin jest w jajach i białym serze. Dla uzupełnienia zapotrzebowania kotów na witaminy podaje się je dodatkowo w tabletkach. Można stosować multiwitaminę, "Vitaral" oraz specjalnie dla zwierząt przygotowane tabletki z "Polfamixu", które stanowią doskonałe uzupełnienie. Dla kociąt możemy podawać witaminy z firmy "Beafar" tabletki - serduszka.

 

ZDROWIE

 

OBJAWY CHOROBOWE I ICH MOŻLIWE PRZYCZYNY:
 

1. Biegunka niewłaściwe żywienie, szok, zatrucie, robaki
2. Przechylona głowa zatkanie przewodu słuchowego, zapalenie ucha
3. Kaszel schorzenie układu oddechowego, ciało obce, kłaczki włosów
4. Zwiększone pragnienie nieodpowiednie żywienie, kamienie moczowe, schorzenie nerek, zatrucie
5. Ślinotok ból zębów, ciało obce, zatrucie
6. Wymioty niedrożność jelit, nieodpowiednie żywienie, ciało obce, bezoary (kule z włosów), zaraza kotów, kamienie moczowe, zapalenie nerek, leukoza, szok, zatrucie
7. Nieprzyjemny zapach z pyszczka nieodpowiednie żywienie, kamień nazębny, chore zęby

 


ZWIERZĘTA TEŻ MAJĄ UCZUCIA

 
Każdy właściciel zwierząt domowych może zaobserwować, że reagują one w szczególny sposób. Zwierzęta, podobnie jak ludzie, posiadają swoiste cechy charakteru. Uczą się, odczuwają i reagują na różne bodźce. Zwierzęta zadowolone, których potrzeby są zaspokojone, wykazują większą aktywność życiową i mniej problemów zdrowotnych. Z drugiej strony doświadczają również negatywnych stanów psychiki, takich jak strach, osamotnienie, apatia. Uczucia te mogą wpływać na ich zachowanie i ogólnie na jakość życia.
 
Ekstrakty dr Bacha są preparatami pozyskiwanymi z kwiatów dzięki wykorzystaniu szczególnych metod wynalezionych przez dr Edwarda Bacha. (...)
 
Każdy z ekstraktów oddziałuje na określone emocje lub cechy charakteru. Pomagają one zachować spokój i pozytywne nastawienie do życia. Metoda ta działą skutecznie nie tylko na ludzi, ale również na zwierzęta - redukuje ich napięcie i wzmacnia silne strony charakteru.
 

ODCZYTYWANIE ZACHOWAŃ ZWIERZĄT


Dobór ekstraktów dla zwierząt może wydawać się z początku trudny, gdyż nie mogą one opowiedzieć o swoich przeżyciach. Jednak dzięki obserwacji możemy określić ich typowe cechy charakteru i zidentyfikować określone emocje. Komunikacja niewerbalna jest najlepszym kluczem do określenia samopoczucia Twojego zwierzaka. Aby rozpoznać, który ekstrakt jest najwłaściwszy, obserwuj język ciała, typowe zachowania oraz wszelkie zmiany w sposobach reagowania, oczywiście odpowiednio do gatunku. Warto również wziąc pod uwagę wszystkie zdarzenia, które mogą narażać twojego zwierzaka na stres. (...)
 
Czy twój kot zaczął obsikiwać mieszkanie, jak tylko w domu pojawił się kolejny kot? Dokładna obserwacja pozwoli ci ustalić możliwe przyczyny pojawiających się problemów, a kiedy już je poznasz, będzie ci łatwiej okreśłić emocje, które za nimi stoją. (...)

PRZYDATNE EKSTRAKTY DR BACHA

Poniżej kilka przykładowych sytuacji, w których można zastosować określone ekstrakty:
 
Kiedy Twoje zwierzę... Zastosuj...
Jest szczególnie bojaźliwe, reaguje strachem na obcych, inne zwierzęta, hałasy Kroplik (Mimulus)
Przeżyło szok i cierpienie (np. z rąk poprzedniego właściciela) Śniadek (Star of Bethlehem) lub Rescue Remedy
Jest pełne energii, nadmiernie pobudliwe Werbena (Vervain)
Ma trudności z przystosowaniem się do nowych warunków (np. po zmianie miejsca zamieszkania, w czasie ciąży lub pojawieniu się w rodzinie innego zwierzęcia) Orzech włoski (Walnut)
Cierpi na brak pewności siebie i z trudem przeżywa nowe wyzwania (np. wystawy, kontakt z innymi zwierzętami) Modrzew (Larch)
Słabo reaguje na próby nauki i powtarza niewłaściwe wzorce zachowań Pąk kasztanowca (Chestnut bud)


Rescue Remedy jest kombinacją pięciu z 38 oryginalnych ekstraktów dr Bacha, stosowaną przez wielu ludzi w chwilach stresu lub kryzysu emocjonalnego. Preparat ten może być pomocny także w przypadku zwierząt - szczególnie tych po prxzejściach. Zawiera w sobie ekstrakt ze ŚNIADKA (szok i jego następstwa), POSŁONKA (panika, przerażenie), ŚLIWY WIŚNIOWEJ (zachowania histeryczne), NIECIERPKA (podenerwowanie, irytacja) i POWOJNIKA (przeciwdziała omdleniom, dezorientacji).
 
Rescue remedy jest wykorzystywane od lat przez tysiące właścicieli zwierząt. Dostępne obecnie też w buteleczce z atomizerem (jako Rescue spray) może być łatwo i skutecznie użyte w każdej sytuacji. Wystarczy dwa razy prysnąć na skórę zwierzęcia. Należy jednak uważać, aby środek nie dostał się do oczu, ponieważ zawiera alkohol.

DAWKOWANIE

Wielu hodowców podaje zwierzętom ekstrakty w miseczce z wodą lub jedzeniem. Dawkowanie jest następujące: 2 krople wybranych ekstraktów (4 krople w przypadku Rescue Remedy) na miskę.
 
Niektóre zwierzęta nie piją dość często, a więc nie przyjmują ekstraktów wystarczająco regularnie, aby uzyskać optymalny efekt.
 
Istnieje kilka sposobów podawania ekstraktów (lub ich mieszanek) zwierzętom:
 
- bezpośrednio do pyska za pomocą pipety
- naniesienie na nos, aby została zlizana przez zwierzę
- naniesienie np. na łapy, futro, okolice uszu - tak, żeby została wchłonięta przez skórę.

(fragmenty artykułu z cyklu "Klub zdrowia i urody" zamieszczonego w miesięczniku "NIEZNANY ŚWIAT". Autorem porad jest Igor Pietkiewicz, międzynarodowy ekspert i trener Dr Edward Bach Foundation)

Esencje wg dr Bacha do nabycia: www.fraida.pl
Aktualizacje: MARISENA (MCO)
CMS by Quick.Cms | Projekt i wykonanie strony: DISEGNO STUDIO | All rights reserved! 2014