Karmienie psa – 3 rzeczy, o których powinieneś wiedzieć

Posiadanie psa to ogromna odpowiedzialność dla opiekuna. Pies wymaga regularnych odpowiednio długich spacerów, pielęgnacji, ale przede wszystkim odpowiedniego żywienia, aby prawidłowo się rozwijać. O czym powinieneś pamiętać przy karmieniu psa? Podpowiadamy.

Wybór karmy dla psa

Jest to najtrudniejszy element ze względu na bardzo bogatą ofertę na rynku karm. Czym się kierować? Na pewno cena nie jest dobrym punktem odniesienia. Najważniejsze, aby karma była pełnowartościowa i miała wysoką zawartość mięsa. Producenci nie rzadko oszukują kusząc atrakcyjną ceną, jednak gdy spojrzymy w skład karmy to okazuje się, że zawartość mięsa jest znikoma, a karma jest oparta jedynie na pszenicy i aromatach zatem nie ma praktycznie żadnych właściwości dla psa.

Ważne, żeby karma miała dobry skład z wysoką zawartością mięsa oraz, żeby zwyczajnie smakowała naszemu psu. Jeżeli nasz pies jest psim alergikiem, wówczas pilnujmy, aby otrzymywał karmę bez szkodzących mu alergenów. Często składowymi uczulającymi psy jest kurczak i zboża, dlatego jeżeli niepokoi nas zachowanie psa: uporczywe drapanie się, wylizywanie łap czy częste biegunki wówczas warto zbadać psa pod kątem występowania u niego alergii pokarmowych.

Producenci prześcigają się w oferowaniu kolejnych nowości i nowych linii karm. Nie ma większego sensu brać udziału w tym pościgu. Najlepiej znaleźć karmę z dobrym składem i odpowiadającą naszemu pupilowi i jej się trzymać. Częste zmienianie psu karmy powoduje, że jego organizm musi się za każdym razem do niej przyzwyczajać i często kończy się to biegunkami, wymiotami czy zaparciami. Zmiana karmy powinna następować jak najrzadziej i przebiegać bardzo powoli i stopniowo z mieszaniem starej karmy z nową. Na początku zdecydowanie więcej obecnej karmy, z czasem zmieniają proporcje na rzecz nowej karmy. Taki proces powinien trwać nie mniej niż 2 tygodnie.

Wybieraj karmy od najlepszych i sprawdzonych już producentów. Sprawdź co rekomenduje hodowca, co się sprawdza w Twojej rasie. Wśród najczęściej wybieranych producentów karm warto wskazać marki: Brit, Oasy, Royal Canin, Dolina Noteci, Josera i wiele innych. U każdego z wymienionych znajdziemy zarówno tańsze linie karm, jak i karmy premium czy super premium (dedykowane psim alergikom).

Ile razy dziennie karmić psa?

Dawkowanie karmy znajdziemy na opakowaniu. Pamiętajmy, aby wziąć pod uwagę inne przysmaki, które w ciągu dnia otrzymuje nasz pupil, aby go nie przekarmić. Ilość posiłków w ciągu dnia zależy od naszego stylu życia. Możemy rozbić psu posiłki na 3 mniejsze, ale możemy także nauczyć psa jedzenia tylko raz czy dwa razy dziennie i to też będzie dla psa dobre.