Czego nie powinien jeść pies a czego kot?

Pies czy kot znajduje się w naszym domu? Niezależnie od tego, kogo posiadamy, są to po prostu nasi przyjaciele w domu, dla których chcemy jak najlepiej. Nieraz widzieliśmy ich maślane oczy jak my zjadamy posiłek. Teraz postaraj się takim oczom odmówić. Oczywiście z reguły ulegamy, ale nie jest to odpowiedzialne zachowanie z naszej strony. Dopasowanie odpowiedniej diety jest naszą najodpowiedzialniejszą decyzją jeśli chodzi o zwierzęta.

Czego nie powinien jeść kot?

Przede wszystkim doprawionego mięsa. Kot nie powinien jeść naszego przyprawionego mięsa, ponieważ sól źle wpływa na układ trawienny, co może powodować wymioty i biegunkę. Również pod żadnym pozorem nie podawaj kotu surowego mięsa wieprzowego i drobiowego, gdzie zjedzenie takiego mięsa może spowodować zakażenie się salmonellą. Kot jest mięsożerny ale trzeba zadbać o jego dietę bogatą w białka i tłuszcze.

Również czekolada nie jest wskazana. Tutaj prowadzono nawet badania naukowe. Zarówno koty, jak i psy nie powinny jeść słodyczy, gdzie w czekoladzie znajduje się dla zwierząt składnik trujący. Ten składnik to teobromina, która ze wpływa na układ nerwowy i na zaburzenia akcji serca.

A co z warzywami? Pomidor czy bakłażan zawiera substancje persin i atropina, które uszkadzają serce, gdzie powodują zaburzenia rytmu . Cebula i czosnek, czy to surowa czy gotowana i nawet smażona jest trująca dla kota.

Zabroniony jest także alkohol. Oczywiście tylko z zasady wymieniliśmy ten alkohol, ale myślimy, że ten trunek w ogóle nie wchodzi w rachubę, ponieważ pod żadnym pozorem nie  jest kotu podawany. Oczywiście podanie kotu alkoholu grozi od razu śmiercią.

Czego nie powinien jeść pies?

Orzechy w stylu makadamia. Orzechy takie jak laskowe, migdałowe czy włoskie owszem mogą być przekąską dla psa, ale z pewnością nie orzechy makadamia. Ten orzech może być trucizną dla twojego zwierzaka, gdzie będą występowały wymioty, biegunka.

Sól, pieprz i inne przyprwy są zakazane. Psom nie są potrzebne przyprawy tak jak ludziom. Niektórym psom odpowiada taki rodzaj posiłków ale są to psy już przyzwyczajone do takich smaków i nie przeszkadza im to. W takim przypadku najlepiej podawać kotom od samego początku karmę mokrą przeznaczoną dla kotów.

A co z kawą? Oczywiście w tym przypadku, tam samo jak u innych zwierzaków, zarówno alkohol i kawa nie są do niczego potrzebne. Podawanie takich trunków może się skończyć ciężkim zatruciem lub nawet śmiercią.

Mleko – co z nim? W tym przypadku nie wszystkie zwierzęta tolerują laktozę, ale w większości przypadków dużą rolę odgrywa tu również kwestia przyzwyczajenia.

Gdy już wiemy co kot i pies nie powinien jeść, pod żadnym pozorem nie ulegaj zwierzakowi, gdy stoi przy nas i prosi o nasz posiłek. W ten sposób możemy zrobić mu ogromną krzywdę, a tego nie chcemy. Dbajmy o nie jak o nasze dzieci i chciejmy dla nich jak najlepiej.