Japoński bobtail – wyjątkowe rasy kotów

Jak w przypadku wszystkich ras naturalnych, istnieje wiele legend i przekazów tradycyjnych odnośnie do pochodzenia japońskiego bobtaila. Prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, jak powstała mutacja genu recesywnego odpowiedzialnego za charakterystyczny krótki ogon kotów tej rasy. Jednak źródła pisane i przedstawienia graficzne świadczą o obecności bobtaili w Japonii od co najmniej tysiąca lat. Możliwe, że przybyły one z Chin lub Korei na pokładach statków, na których zwalczały gryzonie. W 1968 roku kilka osobników przedostało się do Stanów Zjednoczonych, być może za sprawą żołnierzy. Należy wiedzieć, że bobtailami zainteresowało się dwóch hodowców i tak rozpoczął się program selekcji. Oficjalnie TICA uznało rasę w 1979 roku. W Europie koty te pojawiły się dopiero po kilku latach i nie spotkały się z dużym zainteresowaniem.

Co warto wiedzieć o rasie bobtail?

Warto wiedzieć, że rasa ta obecnie jest praktycznie nieznana poza Japonią i Stanami Zjednoczonymi. Ogon każdego kota jest inny i stanowi cechę indywidualną, tak jak nasze odciski palców. Kot ten ma delikatne i jedwabiste futro. Jego średnia waga wynosi około 3-9 kg. Głowa tego kota jest trójkątna, ma wysoko ustawione kości policzkowe, nos długi i prosty. Ma duże i owalne oczy oraz duże uszy, ich końcówki są zaokrąglone, szeroko rozstawione, prostopadle do głowy. Ma długie łapy, zwężające się, znów tylne są silne, idealnie przystosowane do skakania. Stopy są owalne. Maść bobtaila japońskiego jest różna – najpopularniejsza biała z ciemnymi plamkami na całym ciele, zwłaszcza na szyi, głowie i uszach.

Co można powiedzieć o temperamencie tego kota?

Japoński bobtail jest ekstrawertykiem lubiącym spędzać czas ze swoją rodziną. O ile nie śpi, towarzyszy właścicielowi we wszystkich jego aktywnościach, zaglądając ciekawie do każdego kota w domu. Lubi nawiązywać kontakt i nigdy nie marnuje okazji, by wykazać się elokwencją. Wydaje dużo dźwięków, które według niektórych są melodyjne niczym śpiew. Film ze wspomnianym kotem zrobił ostatnio furorę na zlocie właścicieli kotów w Białej Podlaskiej. Więcej o wydarzeniu przeczytamy na stronie bialainfo.pl.

Jeżeli chcielibyśmy mieć kota, który spędza całe dnie, odpoczywając po cichu w jakimś kąciku, to japoński bobtail stanowczo nie jest dla nas. Ze względu na swoją witalność porównywany jest czasem do kota abisyńskiego, będącego bardzo aktywnym zwierzęciem. Uparty i zdecydowany nie pozwala się łatwo szkolić. Kiedy nie jest pod kontrolą, ma skłonności do psot.