Mój kot jadłby… Czyli o karmieniu kota.

Kot nad miską mleka? A może rybą w pysku? Te obrazy kota utrwalił się w świadomości wielu osób. Czy mamy jednak świadomość czym karmić naszego kota ?

Czym karmić kota?

Zaczynając od początku – jeżeli chcemy dowiedzieć się czym karmić kota powinniśmy zajrzeć w jego zęby. Zobaczymy tam ostre kły oraz rząd łamaczy. Jak łatwo się domyślić są one przystosowane do odgryzania i rozrywania mięsa. Gdybyśmy zajrzeli głębiej zobaczylibyśmy stosunkowo krótki przewód pokarmowy typowego mięsożercy. Do tego metabolizm przystosowany do czerpania energii z białek i tłuszczu. I już wiadomo, że miska mleka to nie jest pokarm dla kota. Co w takim razie jest odpowiednie? Najlepsza karma dla kota to ta z dużą zawartością mięsa. Wczytujmy się więc w skład karmy mokrej i karmy suchej. Na jego pierwszym miejscu powinno znaleźć się mięso mięśniowe.

Pamiętajmy również, aby zawsze dokładnie przeczytać skład karmy. Jak czytamy na stronie eprzemysl.pl, ostatnio w Przemyślu właścicielka kota musiała udać się do weterynarza po tym, jak kot okazał się być uczulony na karmę.

Na co uważać?

Uważajmy jednak na „produkty pochodzenia zwierzęcego”, ponieważ najczęściej oznaczają one resztki poubojowe typu: dzioby, kości, skórę, które nie pokryją zapotrzebowania zwierzęcia na składniki odżywcze. Drugie w kolejności powinny być podroby – dostarczają witamin, zapobiegają zaparciom i poprawiają smak pożywienia. Tańsze karmy zwykle zawierają ich więcej.

W suchej karmie dla kota znajdziemy też produkty pochodzenia roślinnego typu pulpa ziemniaczana, białko z grochu itp. Nie są one jednak korzystne dla kociego przewodu pokarmowego. Przy wyborze sposobu karmienia kota należy wziąć pod uwagę sposób jej obróbki: ze względu na pustynny tryb życia kocich przodków nie odczuwają one pragnienia aż tak mocno. Sucha karma zawiera mało wody i musimy pilnować żeby kot pił jej odpowiednio dużo. Dużo lepsza jest przy tym mokra karma o odpowiednim składzie. Podsumowując: najlepsza karma dla kota to ta zwierająca tylko produkty pochodzenia zwierzęcego, mokra, o dużej zawartości mięsa mięśniowe. I nie zapominajmy o tym aby zawartość tauryny nie była niższa niż 1500mg/kg.