Dlaczego mój kot przejawia agresywne zachowania?

agresjaukotow

Koty to zwierzęta niezwykle charakterne, które lubią od czasu do czasu pokazać pazurki. Wiele osób twierdzi, że pupil zachowuje się tak, ponieważ jest wredny. Niestety, przyczyny agresji u kota mogą leżeć znacznie głębiej i zawsze warto się nad tym poważnie zastanowić. Zwłaszcza, jeśli zachowania agresywne pojawiły się nagle.

Agresja u kota – zanim spotkamy się z behawiorystą

Każde niepokojące zachowanie naszego kota, zwłaszcza jeśli istnieje ryzyko podrapania lub pogryzienia któregoś z domowników, należy skonsultować ze specjalistą. Zanim jednak umówimy się na wizytę kociego behawiorysty, warto podjąć kilka ważnych kroków, które znacząco ułatwią znalezienie przyczyny takiego zachowania.

Pierwsze, co powinniśmy zrobić, gdy u naszego kota wystąpią zachowania agresywne, to udać się do lekarza weterynarii. Koty bardzo często manifestują w ten sposób ból, starając się ukryć chorobę. Dlatego oprócz oględzin w gabinecie, warto wykonać przynajmniej podstawowe badania diagnostyczne: morfologię z biochemią oraz badanie moczu z posiewem. Dobrym pomysłem może być również USG jamy brzusznej. Jeśli okaże się, że agresja nie wynika z problemów zdrowotnych, należy dopiero zacząć szukać innej przyczyny.

Agresja u kota – przyczyny niezdrowotne

Koty są zwierzętami bardzo terytorialnymi, dlatego często zdarza się, że atakują ludzi lub zwierzęta, gdy czują, że ich terytorium jest zagrożone. Może tak się zdarzyć, gdy pod naszą nieobecność pod drzwi tarasowe przychodzi obcy kot i nasz mruczek czuje się zaniepokojony. To jednak nie jedyna sytuacja.

Jeśli kot nie ma odpowiedniej ilości zasobów, które spełniają jego potrzeby, może przejawiać zachowania agresywne względem opiekunów poruszających się po mieszkaniu. Dlatego tak ważne jest, by każdy kot posiadał strategicznie rozłożone miejsca, które będą należeć wyłącznie do niego – drapaki i półki, po których może się wspinać i z których może obserwować, co dzieje się w jego królestwie. Agresja u kota może być także wynikiem lęku lub strategii obrony, dlatego warto zastanowić się nad tym, co mogło doprowadzić do ataku, by móc wyeliminować przyczynę.

Do ataków agresji u kota dochodzi również często w wyniku przebodźcowania. Zwierzak nie radzi sobie z nadmiarem emocji i potrzebuje znaleźć dla nich ujście. W ten sposób często dochodzi do podrapań i pogryzień w momencie zbyt długiego głaskania zwierzęcia, które do momentu ataku zdaje się być zachwycone sytuacją. Aby tego uniknąć warto bacznie obserwować naszego futrzaka, a porcję miziania zakończyć np. rzucając zwierzęciu smakołyk lub inicjując zabawę w polowanie.

Młode kociaki często atakują ludzi w ramach zabawy. Nie jest to prawdziwa agresja, a jedynie forma nauki polowania. Zwierzęta robią to, co nakazuje im instynkt prawdziwego łowcy. W takich sytuacjach warto mieć możliwość przekierowania zainteresowania zwierzęcia na zabawkę, by nie uczyć kociaka, że polowanie na nasze dłonie lub stopy jest w porządku.